Aile Danışmanlığı

AİLE DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Aile danışmanlığı, aynı aile içerisinde bulunan bireylerin karşılıklı problemleri olması durumunda veya ailedeki kişilerin birinden kaynaklanan problem durumunda aile danışmanlığı alanında hizmet veren bir uzmana gidip problemlerin çözülmesidir.

Aile danışmanlığı, çiftler arasında olan problemler ya da ebeveyn-çocuk arasında gerçekleşen problemlerden dolayı alınabilen bir hizmettir.  Günümüzde ailelerde gerçekleşen iletişim ve ilişki problemleri aile danışmanlığının temelini oluşturur. Problemler ele alınırken var olan aile sistemindeki işleyiş ve sağlıklı bir aile sisteminde olması gereken işleyişin yer değiştirmesi hedeflenir. Aile bireylerinin hepsi bir arada veya gerek duyulursa ayrı ayrı ele alınarak problem kaynağına ulaşılmaya ve sağlıklı aile ilişkisinin kurulmasına çaba gösterilir. Aile danışmanlığının hedefleri arasında aile içerisindeki bireylerin karşılıklı anlayış becerilerini, empati becerilerini arttırmak ve iş birliği yapmalarına yardımcı olmak bulunmaktadır. Bu sayede aile ortamları iletişimin kuvvetli, aile bireylerinin ise güçlü ve mutlu olduğu huzurlu bir ortama bürünürler.

Günümüzde aile bireyleri arasında çok çeşitli problemler olabilmektedir ve aile danışmanlık uzmanları bu problemlere dışarıdan objektif bir şekilde aile üzerinde gözlem yapıp problemli durumları sağlıklı olarak aile bireylerinin de desteği ile çözüme kavuşturma görevini üstlenmektedirler. Aile danışmanlığı konuları arasında, aile bireyleri arasındaki iletişim ve ilişki problemleri, aldatma, cinsel problemler, aile içerisinde çocuk ve ergenlerin uyum ve davranış problemleri, boşanma süreçleri, boşanma sonrası danışmanlık, boşanma durumunda ailede bulunan çocukların en az etkiyle atlatılması gibi konular bulunmaktadır.

ozel cukurova beyaz min - Aile DanışmanlığıÇukurova Aile Danışma Merkezi olarak en temel amacımız, aile içinde yaşanan problemlerin en aza indirilmesi konusunda siz değerli danışanlarımıza gerekli olan tüm psikolojik desteği vermek, aile sistemini sağlıklı bir zemine oturtmaktır.

× Bizimle İletişime Geçin!