Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Aile danışmanlığı aynı evde yaşayan insanların aralarında çıkan problemler ile ilgilenen yasalarla belirlenmiş bir danışmanlık hizmetidir. Aile danışmanlığı hizmetinin; ayrılma, boşanma, tartışmalar, ilişki ve iletişim problemleri, evlilik gibi konularda bireysel veya aile üyelerinin hepsini kapsayacak şekilde planlanması mümkündür.

Fakültelerin, tıp, hemşirelik, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sosyoloji, sosyal hizmet ve çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olan kişiler aile danışmanlığı eğitimi veya aile danışmanlığı yüksek lisansı yaparak aile danışmanı unvanı alabilirler.

Üniversitelerin Fen-Edebiyat, Edebiyat, Sağlık Bilimleri, İnsan ve Toplum Bilimleri gibi fakültelerinin 4 yıllık Psikoloji lisans bölümünden mezun olan kişiler Psikolog unvanı alırlar. Psikologlar eğer isterlerse uzmanlaşmak için yüksek lisans ve doktora eğitimlerine de devam edebilirler.

Üniversitelerin Fen-Edebiyat, Edebiyat, Sağlık Bilimleri, İnsan ve Toplum Bilimleri gibi fakültelerinin 4 yıllık Psikoloji lisans bölümünden mezun olan kişiler Psikolog olurken, üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olan pratisyen hekimler psikiyatri alanında uzmanlıklarını aldıklarında psikiyatrist olurlar. Psikologlar tanı koyamazlar ilaç yazamazlar, ilaç yazması ve tanı koyması için ihtiyaç halinde bir psikiyatriste yönlendirirler. Eğer ilaç tedavisine ihtiyaç varsa en sağlıklı psikolojik tedavi süreci psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte yürütülmesi ve psikolog ile psikiyatristin koordineli bir şekilde hareket etmesidir.

Seans almak için bizleri 0530 832 14 81 ve 0322 402 09 09 numaralı hatlardan arayabilir, randevu talebinizi iletebilirsiniz.

Ayrıca www.cukurovaailedanismamerkezi.com web sitemiz üzerinden randevu talep forumunu doldurabilirsiniz. Talebiniz üzerine merkezimiz tarafından aranacak ve randevunuz oluşturulacaktır.

Bireysel seanslarımız 50-60 dakika arasında sürerken, çift ve aile danışmanlığı seanslarımız duruma göre değişmekle birlikte 50-80 dakika arasında sürmektedir.

Terapi süreci kişiden kişiye değişen bir süreçtir. Dolayısıyla tam olarak bir zaman vermek mümkün değildir. Seanslarınız başladığında uzman psikoloğunuz sizi süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Danışan gizliliği psikoloji biliminde çok önemli yer kaplayan ve danışmanlıkta çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dolayısıyla terapi odasında konuşulanlar terapist ile danışan arasında kalır ve danışanın bu konu ile ilgili bir talebi olmadığı sürece gizlilik terapist tarafından asla bozulmaz ciddiyet ile korunur.

Online terapi daha önce de var olan bir terapi şekliydi fakat tüm dünyayı saran pandemi sürecinden dolayı bir zorunluluk haline geldi. Dolayısıyla biz de hizmetlerimizi online platformlarda da devam ettirdik ve bu sürece uyum sağladık. Yüz yüze terapi jest ve mimikleri anında yakalama, ortamın havasından etkilenme anlamında tabi ki daha fazla yararlara sahiptir fakat online terapi de zorunlu hallerde yapılabilecek alternatif güzel bir çözüm yoludur. Özellikle mesafe açısından danışan ile danışmanın birbirinden çok uzak olduğu durumlarda kurtarıcı bir yöntem olmaktadır.

Çoğu kurum veya psikolog çift seansları ile bireysel seanslar arasında ücret farkı uygular. Çift seanslarının ücreti bireysel seanslardan daha fazladır. Fakat kurumumuzda çift seansları ve bireysel seanslar arasında ücret farkı bulunmamaktadır. Aradaki bir diğer fark ise; çift seanslarının oturumlarının bireysel seanslara göre daha uzun sürmesidir. Yani bir bireysel seans 50 dakika sürerken çift seansları danışma hizmeti alan 2 ve daha fazla kişi olduğundan (aile danışmalarında) 70 dakika civarında sürebilmektedir.

Evlilik öncesi danışmanlık günümüzde oldukça önemli bir hal almıştır. Kişilerin kendi kök ailelerinden getirdikleri sorunların yeni kurulacak olan evliliğe yansımaması açısından ve kurulan evlilik kurumunun devamlılığı açısından çok önemlidir. Ayrıca kişiler arasındaki ilişki ve iletişim problemlerinin evlilik akdi gerçekleşmeden önce aşılması evliliğin kritik olan ilk yıllarının çok sağlıklı geçmesini sağlaması açısından oldukça faydalıdır.

Pratikte her insan psikoloğa gidebilir, bu durum hayat kalitesinin arttırılması açısından verimli bir adımdır. Fakat hayatın günlük akışında karşılaşılan herhangi bir problem için de psikoloğa rahatlıkla gidilebilmektedir.  Genellikle danışanlar var olan problemleri kendi çözüm yollarıyla çözemediklerini anladıkları zaman psikologlara başvurmaktadırlar. Çözüm yollarınız ve baş etme stratejileriniz tükendiği anda psikoloğa gitmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bazı danışanlar olaylar tamamen çığırından çıktıktan sonra veya artık son aşamaya geldiklerinde psikologlara giderler. Problem ne kadar uzun süredir varsa ve siz baş edemediğinizi anladığınızda gitmediyseniz, psikoloğa başvurduktan sonra da probleminiz o kadar geç çözülecektir. Erken müdahale diğer sağlık alanlarında olduğu gibi ruh sağlığı alanında da oldukça önemli bir durumdur.

Psikoloğa gitmeye karar verdiğinizde öncelikli yapmanız gereken bölgenizdeki en iyi psikologlardan birini bulmaktır. Bulduğunuz psikoloğun fakültelerin psikoloji bölümlerinden veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olduğuna, eğer aile danışmanlığı hizmeti alacaksanız aile danışmanlığı alanında eğitimlerini aldığına emin olmalı; gerekirse diplomasını veya eğitim sertifikalarını görmeyi talep etmelisiniz. Ayrıca yapılması gereken en önemli adımlardan biri de problem alanınız ne ise o alanda çalışan bir psikolog ile görüşme yapmanız gerektiğidir. Çocuğunuz ile ilgili bir probleminiz varsa çocuk ve ergenlerle çalışan bir psikoloğa, boşanma probleminiz varsa aile ve çiftlerle çalışan bir psikoloğa ihtiyacınız var demektir.

Özel Çukurova Aile Danışma Merkezi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, Uluslararası Psikologlar Derneği ve Kariyer Akademi ile birlikte ortak çalışmalar yürütmektedir.

× Bizimle İletişime Geçin!