ATTENTIONER İLE DİKKATİMİ TOPLUYORUM

ATTENTIONER İLE DİKKATİNİZİ TOPLUYORUZ

“ATTENTIONER İLE DİKKATİMİ TOPLUYORUM”

            Attentioner programı; dikkat ile ilgili problemler, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve genellikle DEHB’in önemli bileşenlerinden olan dürtüsellik problemini yaşayan 7-18 yaş arası çocuk ve ergenler için öğrenme psikolojisine ve nöropsikolojik temellere dayanan bir eğitim programıdır. Attentioner eğitim programı çocuk ile 15 oturum ve aile ile 5 oturum olmak üzere 20 oturumdan oluşur. Bu oturumlar 15 haftada tamamlanacak şekilde planlanmıştır.

            Attentioner programı 7-18 yaş arası çocuklarda gelişim dönemlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmış etkinliklerden oluşmaktadır. Hem uygulayıcı hem de oturumlara katılan çocuklar tarafından hem eğlendirici hem de öğretici bir programlar bütünüdür. Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum eğitim programı, dikkati toplama, dikkati sürdürme, dürtüsellik gibi konularda problem yaşayan çocuklarda iyileştirici işlevi olan bir programdır. Hem bireysel hem de dört kişilik gruplar halinde uygulanabilmektedir.

            Attentioner programında her oturum kendi içerisinde kolaydan zora doğru bir akışa sahip olmakla birlikte bütün oturumlar incelendiğinde oturumlar da kolaydan zora şeklinde bir akış içerisindedir. Uyaranların hepsi kolaydan zora doğru verilmekte ve etkinliklerde şifreler, bulmacalar, ardıllık alıştırmaları gibi etkinlikler kısa süreli bellek işlevlerinin iyileştirilmesi için oturumlarda yer almaktadır. Bu sayede çocuklarda seçici dikkat, bölünmüş dikkat, odaklanma, zamanlama gibi akademik başarıyı riske atan ve günlük yaşam işlevlerini bozan durumların iyileştirilmesi hedeflenmiştir.

            Beynimizde bilgiyi işlemleme başarımız, dikkat ile doğru orantılıdır. Beynimize bilgi girdiği andan itibaren bir filtreleme sistemi ile bilgi ayrıştırılır ve kalan bilgiler kısa süreli belleğe gider. Kısa süreli bellekte sürekli tekrarlanan ve kullanılan bilgiler ise uzun süreli bellekten uzun yıllar depolanabilmektedir. Fakat dikkat ile ilgili sorun yaşayan çocuklarda bilgi beyne girdikten sonra bilgiyi işlemesi gereken filtreler düzgün çalışmazlar bu sebeple kısa süreli belleğe gönderilmesi gereken bilgiler eksik veya yanlış gönderilmiş olur. Dolayısıyla da çocuk yaşıtlarına göre daha az veya daha yanlış bilgiyi depolar.

            Akademik anlamda filtreleme sistemleri doğru çalışmayan diğer bir deyişle dikkat ile alakalı problemi olan çocuklar çok fazla sorun yaşarlar. Dikkat ile ilgili çalışmalara göre bu durum hem genetik hem de çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Attentioner programındaki aile oturumlarında çevresel etmenler üzerinde durulur ve oturumların akışı ile ilgili aile ve uzman arasında bilgi alış verişi gerçekleşir.

            Attentioner programı 7-18 yaş çocuklar için özellikle tasarlandığı ve psikoloji temellerine dayandığı için yan etkisi yoktur, etiktir ve etkileri süreklilik arz eder.

Ücretsiz ön görüşme randevusu ve detaylı bilgi için 05308321481 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

× Bizimle İletişime Geçin!