Afet Ve Deprem Sonrası Kurumsal Psikolojik Terapi Desteği

afet ve deprem sonrası

Afet Ve Deprem Sonrası Kurumsal Psikolojik Terapi Desteği Neden Önemlidir?

Afet ve deprem yaş aralığına bakılmaksızın herkesi büyük ölçüde etkiler. Yetişkin, çocuk, ergen hatta bebekler psikolojik olarak da enkaz altında kalır. Bu doğal ve toparlanması zaman alacak süreçtir. Yaşanan kötü olaylar sonrası deprem psikolojisinden nasıl kurtulurum gibi soruları kişi kendine sık sık sorar. Özellikle çalışanlar için depremden sonrası aynı olmayıp hayatı sorgulama, anlamsız görme öne çıkar. Çok iyi pozisyonlarda görev alanlar yaşadıkları dünyanın boş olduğunu ve ne için çalıştıklarını düşünüp hayata devam etmekte zorlanır. Kısacası depremin psikolojik etkilerini hayatınızdan çıkarmadan yola devam etmek zordur. Afet ve deprem sonrası kurumsal psikolojik terapi desteği ile çalışanların depresyondan ve deprem psikolojisinden çıkması amaçlanır.

Afet ve deprem sonrası kurumsal psikolojik terapi desteği çok yönlü programlardandır. Kurumsal firmalarda çalışanlar iki yönden incelenmelidir.

  • İlki yakınları kaybettiği için psikolojisi bozulan, ölmek isteyen hatta ağır depresyon geçiren kimseler
  • Depremde yakınını kaybetmese de hayatın anlamını sorgulayan, başkalarının acısını yüreğinin en derininde yaşarken psikolojisi bozulan kişiler

Bu 2 grubu da kendi içerisinde ayırmak mümkündür. Özellikle deprem öncesinde kişinin psikolojik problemleri olması, mobbinge uğraması ve ağır iş yükü altında ezilmesi süreci içinden çıkılmaz bir hale getirecektir. Aslında deprem sadece canların canını değil aynı zamanda yaşama sevincini de alır. Bu durumda şirket yöneticileri ve işverenler, çalışanların psikolojik olarak sağlıklı olmasını sağlamak amacı ile psikolojik desteğe yönlendirmelidir. Üstelik afet ve deprem sonrası kurumsal terapi desteği şirket bütçesinden karşılanmalıdır. Çalışanları zorunlu tutsanız da seanslara gidip gitmediğini kontrol etmek ve sürecin nasıl ilerlediğini gözlemlemek için en azından psikolojik desteğe aracı olmak gerekir.

Çukurova Aile Danışma Merkezi, afet ve deprem sonrası kurumsal psikolojik terapi desteği almanız için en iyi kurumlar arasındadır. Adana’da yakınlarını kaybedenlere yıkılan ve değişen düzenlerinin tekrardan kurulması için psikolojik terapi desteği şarttır. Deprem bölgesinde onlarca yakınını kaybeden, yıllardır kazandığı 2 dakika içinde hiç olan çalışanlar açısından bu durum yıkıcıdır. Ailesinin acısını enkazın altından kaldırmaya çalışırken aynı zamanda iş yaşamında normale dönmek için psikolojik destek şarttır.

 

afet ve deprem terapisi

İnsanların ve ülkelerin hayatlarında dönüm noktaları olabilir. Yalnız burada önemli olan süreç sonrasını da çok iyi yönetebilmektir. Geride kalanların ailelerinin geçimini sağlamak zorunda olması ve yaşama tutunması yakınlarındakilerin de psikolojisini etkiler. Acıyı kabul ederek zorunlu ihtiyaçlar için yaşama tutunmak zorunludur. Bazı kimseler deprem psikolojisinden nasıl kurtulurum sorusunun cevabını ararken pişmanlık hissedebilir. Ancak burada önemli olan acıyı kabullenip var olan başka bir yaşamın olduğunu düşünerek adapte olma zorunluluğudur. Kurumsal firmalar bu gerçeği profesyonel şekilde yönetip Çukurova Aile Danışma Merkezi’nden çalışanları için yardım alabilir.

 

deprem ve afet sonra psikolojik terapi

Kurumsal Firma Çalışanlarına Psikolojik Terapi Desteği

Kurumsal firma çalışanlarına psikolojik terapi desteği afet ve deprem sonrası yapıldığında kişiyi deprem psikolojisinden kurtardığı gözlemlenir. Deprem sonrası daha güçlü olmak ve yıkıntılar arasından sağlam kalkabilmek adına süreci kabullenmek önem taşır. Psikolojik destek alınmadığı sürece deprem ve afet psikolojisi büyüyerek artacaktır. Göz önünde bulundurulması gereken başka konu ise ülke içinde tüm iş yerleri ve şirketler bu yıkıntıların altından çıkmasıdır. Deprem sonrası ihtiyaçların artması ve insanların sokakta kalması çalışmak için başka bir motivasyon kaynağıdır. Her çalışanın yaşadığı olay ve psikolojik süreç aynı olmadığından afet ve deprem sonrası kurumsal firma çalışanlarına psikolojik destek aldırılması zorunludur. Çukurova Aile Danışma Merkezi, kurumsal firma çalışanlarının ağır depresyon geçirmesini önleyerek hayata tekrar tutunmaları için danışmanlık verecektir.

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!