Tuvalet Eğitimi

 

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

Tuvalet eğitimi ne zaman başlanmalı, çocuğum 3 yaşına geldi hala tuvalet eğitimini alamadı, çocuğum hala geceleri altını ıslatıyor, vb.  Bunlar gibi daha birçok sorunun ailelerin kabusu. Tuvalet eğitimine erken başlanırsa yada oluşan problemlere erken müdahale edilmez ise hem çocuk hem de aile için kaygı oluşabilir ve bu kaygı durumu sorunun çözülmesini güçleştirir.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalıyız?

Tuvalet eğitimi, bebeğin fizyolojik ve psikolojik olarak belirli bir olgunluğa ulaştığında gerçekleşir. Bu olgunluk, normal gelişim evrelerine göre 24 aylık- 30 aylık zamana denk gelir.  Bebeklerin bu olgunluğa ulaşma hızları değişkenlik gösterir. Eğer çocuğunuz:

Yürüyebiliyorsa,

  • Basit emirleri yerine getirebiliyorsa,
  • İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa,
  • Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa,
  • Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,
  • Tuvalete çıktığı saatlerin bir rutini oluşmuşsa,
  • Altının ıslaklığından rahatsızlığını ifade eder hale gelmesi,
  • Ayrıca bu eğitimi verecek kişinin (genellikle; anne veya bakıcı) hazır olması, tuvalet eğitimine başlama zamanları gelmiş demektir.

Hangi durumlarda tuvalet eğitimine geç başlamalıyız?

Çocuğumuz 24 aylık oldu fakat;

Henüz çocuğunuz yukarıda saydığımız belirtileri göstermiyor olması,

Devamlı kabızlık problemi yaşaması,

Son dönemde hayatında önemli bir değişiklik olması (yeni bakıcı, yeni kardeş, taşınma, ölüm vb.)

Tuvalet eğitimini verecek olan kişinin gergin, sinirli olması, yeterli zaman ayıramayacağını düşünmesi,

Birden fazla kişinin farklı şekillerde çocuğa tuvalet eğitimi vermeye çalışıyor olması, gibi sebepler tuvalet eğitimini biraz ertelemeniz gerektiğini söyleyen sinyaller olabilir.

Gece bezlemeyi ne zaman bırakmalıyız?

 

Çocuklar gündüz eğitimini gece eğitiminden daha kolay algılar, daha çabuk öğrenirler. Fakat gündüz bezlenmeyip akşam bezlenmekte; çocuğun tuvalet alışkanlığını kavramasını güçleştireceğinden, gündüz tuvalet eğitimi verilmeye başlanan çocukta gece bezlemede eş zamanlı olarak bırakılmalıdır.

Tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Tuvalet eğitimi bazı çocuklar hızlı öğrenir, bazıları ise daha yavaş öğrenir. Ancak, hazır olan bir çocuk 1 hafta ile 2 hafta arasında bu alışkanlığı hızlıca öğrenir. Kendi isteğiyle tuvalet eğitimi almak isteyen çocuk bir günde de öğrenebilir; bu da çocuğun hazır oluşuyla alakalı bir durumdur sorun olarak görülmemelidir.

Tuvalet eğitimini bitirdik ama gün içinde veya gece alt ıslatma devam ediyor, sebebi nedir?

Tuvalet eğitimi verilip bittikten sonra alt ıslatma sorunu bazı durumlarda 4-5 yaşına kadar devam edebilir, her zaman altında psikolojik veya patolojik bir durumun yattığı söylenmemelidir. Burda ailelere düşen görevler çocuklarının alt ıslatmalarını kontrol altında tutmak olmalıdır. (Ne zaman tuvaletini altına yapıyor? Ne kadar sıklıkla?) Eğer alt ıslatma sorunu çok sık görülüyorsa; genetik yatkınlık, kas kontrolünün gecikmesi veya idrar yolları enfeksiyonları olabilir. Öncelikle bir doktora götürüp muayene yapılması, hiç bir sorun bulunmadığında bir uzmandan yardım alınmalıdır. Gündüzleri alt ıslatma sık değilse nadir oluyor ise çocuk oyuna daldığından da kaynaklanıyor olabilir. Çocuğa oyun oynarken hatırlatmalar yapılabilir. Uykusu ağır olan çocuklarda geceleri altını ıslatma sıklıkla görülebilir.

Hangi durumlarda bir uzmana başvurmalıyım?

4- 5 yaşına geldiği halde tuvalet eğitimini alamadıysa,

Alt ıslatma sorunu çok sık yaşanıyorsa,

Tüm hatırlatmalara veya alınan tedbirlere rağmen alt ıslatma devam ediyorsa,

Doktor muayenesinde herhangi bir sıkıntı olmadığı ortaya çıktıysa,

Çocuk uyku problemleri yaşıyorsa

Eğitimi verecek kişi kendini hazır hissetmiyorsa,

Eğitimi verecek kişi eğitim nasıl vereceğinden emin değilse

Çocukta veya ailede gerginlik, korku, sıkıntı veya hayatlarında önemli bir değişiklik durumlarının olması, durumunda bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır.

Sizler de çocuğunuzun bu problemleri yaşadığını düşünüyorsanız oyun terapisi seansları için detaylı bilgi ve görüşme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PSİKOLOG YEKBUN OPAN

Randevu için lütfen arayınız.

0322 402 09 09

0530 832 14 81

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!