ADANA NEUROFEEDBACK TEDAVİSİ

Neurofeedback kişinin kendi beyin dalgalarının eğitilmesiyle ilgilenen bir öğrenme programıdır. 1960’lı yıllarda koşullanma yoluyla beyin dalgalarını eğitmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Depresyon, kaygı, dikkat eksikliği, bağımlılık, travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok alanda kullanılan Neurofeedback kurumumuzda yoğunluklu olarak Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımının yanında ikincil tamamlayıcı yöntemler iyileşme yolunda hastalara hız kazandırabilmektedir. Neurofeedback de bu tamamlayıcı yöntemlerden biridir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Neurofeedback’in kişiye herhangi bir yan etkisi yoktur ve Adana Neurofeedback tedavisi uygulanırken herhangi bir acı hissedilmez.

  • Adana Neurofeedback tedavisi nasıl uygulanır?

Kişi bir sandalyeye oturur karşısından televizyon açılır. Bu sırada kişinin kafasında 3 farklı yere elektrotlar yerleştirilir. Elektrot yerleştirilen alanlardan bir tanesi frontal lobdur ve özellikle dikkat eksikliği tedavisinde bu alanın izlenmesi önemlidir. Çünkü frontal lob dikkatin sürdürülebilmesi, kişinin plan yapabilmesi ya da dürtü kontrolü gibi birçok alan ile ilgili bize bilgi veren beyin bölgesidir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda da dürtü kontrolü, plan yapabilme, muhakeme yeteneği ya da odaklanma ile ilgili alanlarda problemler yaşandığı bilinmektedir.

Kişinin kafasına yerleştirilen 3 elektrot sayesinde kişinin beyin aktivitesine ulaşılır. Kişi televizyon izlerken odaklanmasında azalma olduğunda yani odaklanmayı ilgilendiren beyin dalgasında bir değişiklik olduğunda ekran kararır. Kişinin ekranı aydınlatabilmesi için odaklanmayı artırması gerekir. Her ekran karardığında kişi odaklanması gerektiğini fark eder ve bunu yapmaya çalışır. Koşullanma dediğimiz kısım bu kısımdır ve belli bir süre sonra da bu durum davranış haline dönüşür.

Adana Neurofeedback tedavi merkezi olarak sıklıkla Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile birlikte disleksi, dürtüsel rahatsızlıklar, öğrenme güçlükleri gibi alanlarda destekleyici tedavi hizmeti sunmaktayız. İhtiyaç dahilinde oyun terapisi, kısa süreli çözüm odaklı terapi, bilişsel davranışçı terapi, aileye psikoeğitim, çocuklar ile dikkat egzersizleri gibi birçok yöntemi de Neurofeedback ile beraber tedavi planına eklemekteyiz.

Siz de çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ya da başka bir problem olduğunu düşünüyorsanız kurumumuzla ücretsiz iletişime geçebilirsiniz.

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!