EN İYİ TERAPİST ADANA

EN İYİ TERAPİST ADANA

Merhaba ben Klinik Psikolog Mihriban TAŞPINAR. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Özel Kariyer Aile Danışmanlık Merkezi’nde çalışmaktayım. Bu yazımda en iyi terapist Adana nasıl seçilir, nelere dikkat etmek gerekir, terapi nedir ve terapide bizi neler bekler gibi soruların cevaplarını açıklamaya çalışacağım.

Hepimiz zaman zaman yorgun, üzgün ya da mutsuz hissedebiliriz. Bu insan olmanın getirdiği bir durumdur. Hangi pencereden baktığımıza bağlı olarak da bu durumu olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirebiliriz. Ben bu konunun büyük oranda olumlu olduğunu söyleyebilirim çünkü hiçbir şey zıttı olmadan kıymetli değildir. Mutsuz olmasaydık mutlu anlarımızın bir anlamı olmazdı. Eğer insan yapısı hiç üzüntü yaşamıyor olsaydı sevinçlerimizin bir değeri kalmazdı. Bu pencereden bakıldığında her duygunun bizim için bir işlevi olduğu kanısındayım. Ancak yaşadığımız duygular hayat işlevselliğimizi bozduğunda müdahale edilmesi gerekebilir. Örneğin üzüntümüz hareket alanımızı kısıtladığında, üzüntümüzün süresi uzadığında, kaygımız bedensel rahatsızlıklara yol açtığında vb… bir uzmandan terapi desteği almak şart.

Son zamanlarda filmlerden, dizilerden kaynaklı terapi denildiğinde akla daha çok bir koltuğa uzanmış danışan ve onu çocukluğuna götüren bir terapist geliyor. Ancak aslında olan tam olarak bu değildir. Terapi bir uzman eşliğinde kişinin kendisini, çevresiyle kurduğu ilişkileri keşfetme sürecidir. Bu süreçte terapist kişiye destek olur ve kişinin yolculuğuna eşlik eder. Temelde kişide iç görü ve farkındalık oluşturmayı hedefler.

Peki en iyi terapist Adana arayışına çıktığımızda bizi neler bekler? En iyi terapist Adana nasıl bulunur? Öncelikle terapiye hangi şikayetle gitmek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Yaşadığınız problem sizin tedavi hedefiniz olacak. Bu sebeple Adana en iyi terapist seçerken sizin yaşadığınız problemle çalışan bir terapist seçmeniz önemli. Ardından konuyla ilgili bulduğunuz isimlerle ön görüşme talep edebilirsiniz. Sonrasında randevu oluşturarak seanslarınıza başlayabilirsiniz.

Seanslar ilk başta sıklıkla haftada bir olarak ilerlemektedir. Ancak bu durum kişiye ve duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sıklık konusunda ya da başka konularda seanslara devamlılığınızı engelleyecek her konuyu terapistinizle konuşmaktan çekinmeyin. İlk seans değerlendirme seansıdır. Yani bu seansta siz de terapistiniz de birlikte durumu değerlendirip birlikte ilerleyip ilerlemeyeceğinize karar vereceksiniz. İlk seans sonrasında süreç zamanla şekillenecek ve terapistiniz probleminizi tespit edip size uygun yöntemler ile yardımcı olacaktır.

Terapi sürecinde terapist ve danışan olarak iki tarafın da istekli olması süreç açısından oldukça önemlidir. Siz de ruh sağlığı desteğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve en iyi terapist Adana arayışındaysanız kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!