Adana Psikolog Önerileri

Adana Psikolog önerileri, danışanların psikologlardan destek aldıklarında memnun kalan bireylerin çevrelerinden yaptığı psikolog tavsiye yönlendirmeleri yapılabilir.

Adana Psikolog önerileri, internetten araştırılıp denetlendiğinde çok sağlıklı bilgiler olmadığından yanıltıcı olabilir. Bu yüzden gideceğiniz psikoloğunuzun profilini mutlaka okumalısınız, eğitim ve uzmanlık alanlarını da araştırmalısınız.

Her insanın hayatının belli dönemlerinde kendiliğinden içinden çıkamadığı ve hissettiği bunalımlara girme olasılığına sahiptir. Örneğin; kendinizi tanıyamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz ya da size sıkıntı veren düşüncelerden dolayı uyku problemi yaşıyor olabilirsiniz. Eşinizle, arkadaşlarınızla veya partnerinizle ile ilgili sorunlarınız olabilir. Bu gibi durumlarda bir uzmandan destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Psikologa gittiğinizde dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır:

-Öncelikle destek almak istediğiniz psikoloğunuzun ilgili yeterliliğini araştırmalısınız.

-İnternetten araştırma yaparken fazla takipçisi olan ve  bu alanda yeterlilik sahibi olmayan kişiler günümüzde faaliyet göstermektedir.

-Araştırma yaparken, hangi üniversiteden, hangi bölümden mezun olduğuna ve uzmanlık alanlarının ne olduğuna dair gerekli araştırmayı mutlaka yapmalısınız.

-İnternet üzerinden sadece birkaç günlük eğitimle sertifika alıp kendisini psikolog ve psikoterapist olarak tanıtan kişilerden diplomasını ve uzmanlık alanı belgelerini göstermelerini talep etmelisiniz.

-Çevrenizde daha önceden psikoloğa gitmiş ve yarar görmüş kişilerden fikir alışverişi yapabilirsiniz.

-Adana Psikologları araştırırken karşınıza çıkan kişisel internet sayfalarından  yazılarını, kişisel bloklarındaki makalelerini ve blog yazılarını incelemelisiniz.

-Adana Psikologlar, danışanlarına kesin sonucun ne zaman oluşacağı gibi yanıtlar vermezler; çünkü psikolojik desteğin bir reçetesi yoktur ve seans yapılandırması ve süreci bireyden bireye değişkenlik gösterebilir. 

-Gizlilik, psikoterapinin temel yapı taşlarından biridir. Seansta paylaşılan bilgiler danışan-psikolog arasında kalmalıdır. Aksi takdirde terapötik ilişkinin bozulacağı gibi danışanın psikolojik desteğe olan güvenini kaybetmesine yol açar. Danışan ve terapist arasında konuşulanlar üçüncü biriyle paylaşılmaz.

Adana Psikolog önerileri, açısından dikkate alınması gereken diğer eğitim önemli unsurlar ise yüksek lisansı kaç senedir uzman olarak mesleği icra ettiği, lisans ve yüksek lisans dışında hangi terapi eğitimlerini (şema terapi, oyun terapisi, BDT, EMDR) ve test eğitimlerini nereden, ne zaman, kaç saat aldığı ve bu eğitimlerin uygulayıcısı olduğuna dair sertifikalardır.

Diğer iki unsur da psikologların kendi psikolojik sürecinden geçmeleri ve vaka çalışmalarının yapıldığı süpervizyon uygulamalarına önem vermeleridir.

Psikoloğun Uzmanlık Alanı ve Terapi Ekolü

Adana Psikolog önerileri, açısından dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de psikologların uzmanlık alanlarına göre psikoterapi, psikolojik danışma, EMDR terapisi, hipnoterapi, davranış biçimlerin değişimi, stres azaltma ve baş etme becerileri kazandırma, psikolojik ev ödevleri gibi çeşitli psikolojik tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Terapi ekolleri, danışanın tedaviye verdiği tepkiye göre seans yapılandırılması oluşur.

Adana’da Psikolojik destek almak istenilen alan belirlendikten sonra, bu alanda lisans ve yüksek lisans diplomasını almış, lisans eğitimleri dışında terapi ve test eğitimlerini (çocuk/yetişkin objektif ve projektif testler) süpervizyon eşliğinde alarak uzmanlıklarını tamamlamış ve yeterli sayıda danışan görmüş ve danışanlarından olumlu geri bildirim almış olan psikologlar tercih edilmelidir.

Kişisel sorunlarınızın, yakın duygusal ilişkileriniz için de psikolojik bir yardım alma ihtiyacınız olabilir.  İlişki terapisi, evlilik terapisi, oyun terapisi, aile terapisi ya da danışmanlığı hizmetleri sunan bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Çocuk ve ergen psikologu görüşmeleri ebeveynleriyle yapıldıktan sonra, ne kadar sürede tamamlanacağı, görüşme sıklığı, uygulanacak yöntem çocuğun veya ergen grubun yaşı, gelişimsel özellikleri, başvuru nedenleri etkili olmaktadır. Ebeveynleriyle danışmanlık sürecinin ilk aşamasında görüşmelerin ne kadar sürede tamamlanabileceği, görüşme sıklıkları, uygulanacak yöntemleri ve teknikleri, bireysel görüşme planları yapılır.

Çocuklarda uygulanan terapiler: Oyun terapisi, Masal Terapisi, Emdr Terapisi, Grup Terapisi, Şema Terapisi

Psikologun hizmet verdiği kurumda ilk adımın attığınızda verdiği vergi levhası, diplomaları ve uzmanlık alanlarında aldıkları sertifikalara dikkat etmelisiniz.

Bu alanda maalesef psikoloji lisans mezunu olmayıp kendini uzman olarak tanıtan ve psikolog ve psikoterapist unvanını kullanarak yasadışı hizmet veren kurumlar vardır. Danışanlar bunlara dikkat etmelidir.

Adana’da Psikologların hizmet verdiği kurumlarda süpervizyon eşliğinde çalışıp çalışmadığını sorgulamalısınız.

Psikolog Seçimi Yaptıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Adana Psikolog önerileri, araştırma yaptıktan sonra destek alma konusunda seçim yapıldığında psikoloğunuzla sağlıklı iletişim kurmanız gerekir.

Danışanlara kesin sonucun ne zaman oluşacağı hakkında bilgiler verilmez; çünkü psikolojik desteğin herhangi bir reçetesi yoktur. Seansların yapılandırmasını ve sürecin bireyden bire değişkenlik gösterebilir.

 

GİZEM DENİZ ER

Randevu için lütfen arayınız.

0322 402 09 09

0530 832 14 81

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!