Adana Psikolog

adana psikolog

Adana psikolog ların geniş yelpazeli bir çalışma alanı vardır. Psikologlar, uzmanlaştıkları alana yönelik hem teorik hem de uygulama sürecinde yapılması gereken bilgilere hakim kişilerdir. Psikologlarda diğer ruh sağlığı çalışanları gibi bireylerin ruhsal dinamiğini anlamayı, analiz etmeyi ve çözüm yolları geliştirmeyi hedefleyerek çalışırlar. Psikologlar üniversitelerin psikoloji lisansı bölümü mezunudurlar. Aldıkları eğitimlere yönelikte çalışma alanı belirlemektedirler. Psikologlar teorik bilgiler ışığında gerek staj dönemleri gerek süper vizyon süreçleriyle akademik donanımlarını uygulama sürecine de taşımaya çalışırlar. Psikologlar klinik alanda birçok ruh sağlığı alanında kendini geliştirme fırsatı bulmakla birlikte belirli ana başlıklar altında daha fazla yoğunlaşabilmektedir. Bunlara örnek olarak; kaygı, depresyon, stres, öfke kontrolü, aile içi iletişim, özgüven, kişilik bozuklukları, beslenme bozuklukları, uyku bozuklukları, özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik vb. sıralayabiliriz.

ADANA ÇUKUROVA AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ OLARAK BİZLER NELER YAPIYORUZ?

Kurumumuzda birçok ruh sağlığı çalışanı mevcut, psikologlarda bunlar arasındadır. Kurumumuz psikologlarının çalışma alanları arasında kaygı, depresyon, özgüven, öfke kontrolü, iletişim sorunları, cinsel işlev sorunları, takıntı, özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, otizm yer almaktadır. Adana psikologları olarak alanında deneyim sahibi bir ekip olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Adana psikolog olarak çocuklarla çalışma alanlarımız ve çalışma yöntemlerimiz arasında:

-Oyun Terapisi: Çocuklar dünyayı anlamaya oyunla başlarlar. Keşfetmeyi öğrenir, yardımlaşmayı ve iletişim kurmayı da bu sayede öğrenirler. Yetişkinler gibi duygu ve düşüncelerini dile getirmekte güçlük çekebilirken oyun aracılığıyla sembolik bir şekilde ifade edebilirler. Oyun bu bağlamda çocuğun iç dünyasını anlamamıza olanak sağlar, kurgu üzerinden gerçekliğe aktarılan duygu ve düşünceyi keşfetmemize yardımcı olur. Oyunlar zevk veren duyguların yeniden yaşanmasına ve hoş olmayan durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ayrıca yetişkin gibi olabilmelerine olanak da sağladığı için doyum aracı niteliğindedir. Günlük yaşantıdan benzer konularında oyun üzerinden kurgulanarak baş etmeyi sağlar. Aynı zamanda, çocukla dostça ilişki kurulabilmesi adına uygun bir yoldur. Bu neticede, oyun teknikleriyle birçok duygunun ifade edilmesi mümkündür. Çukurova Aile Danışmanlık Merkezi ekibi olarak, bizde oyun terapisi alanında uzmanlaşmış ruh sağlığı çalışanları olarak, çocuklarla kaygı, özgüven, kardeş kıskançlığı, saldırganlık, öfke kontrolü, alt ıslatma, davranış problemleri, suçluluk, kaygı, nefret ve sevgi gibi durumlar üzerinde çalışmaktayız.

-Resim analizi: Çocukların iç dünyalarını anlayabilmek ve onlarla iletişim sağlayabilmek adına bir köprü görevi sağlar. Çocuklar için resim çizmek kendini ifade etme, anlamlandırma ve farkındalık kazandırmayı sağlar. Resim analizinde çizilen resmin değeri kadar çocuğun resim hakkında ifade ettiği cümlelerde önemlidir. Aynı şekilde, ebeveyn ve öğretmenlerin yorumu da önem arz etmektedir.

-Bunlara ek olarak bireysel ve aile danışmanlığımız da mevcuttur.

Adana psikolog olarak yetişkinlerle çalışma alanlarımız ve kullanılan teknikler:

Aile danışmanlığı, çift danışmanlığı ve bireysel danışmanlık, Adana psikolog hizmeti sizlere sunmaktayız. Yetişkin terapisinde çalıştığımız konular arasında kaygı, depresyon, özgüven, iletişim sorunları, cinsel işlev bozukluğu, evlilik danışmanlığı, uyku ve beslenme bozuklukları üzerinde çalışmaktayız. Alanında uzman ekibimiz ile her bireyin problemi üzerinden hangi teknik ve yöntemlerin tercih edileceği konusu da öznellik göstermektedir. Problemler üzerinde en etkili olduğu belirlenen terapi tekniği bilişsel terapi tekniğidir. Bireyin duygu, düşünce ve davranışı üzerinde etkili olan inançlarını ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Bilişsel davranışçı terapi ile ortalama 7-10 seans aralığında süreç fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak, aile dizimi, çözüm odaklı terapi ve öyküsel terapi gibi teknikler de danışanlarımızın problemine yönelik çalışılmaktadır.

Adana psikolog ekibi olarak danışanlarımızın problemlerine odaklı bir şekilde çalışmayı, kısa sürede uzun vadeli sonuçlar elde edebilmeyi ve kaliteli bir terapötik süreci sunmayı amaçlıyoruz. Eğer sizde benzer durumlardan şikayetçiyseniz veyahut sebebini bilmediğiniz bir şekilde günlük yaşantınızın sekteye uğradığını düşünüyorsanız, bizlere ulaşabilirsiniz.

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!