Aile Danışmanlığı Çift Sorunları

adana psikolog çukurova aile danışmanı

Biliyorsun ki, varolduğunu bildiğin her şeye anlam katan, duygu durumumuzdur.
Yaşadıklarımıza yüklediğimiz anlamlar, duygulardan oluşan değerle karşılık bulur.
Zihnindeki kişilere yüklediğin anlam, kendine yüklediğin anlamdan, daha fazla olduğunda, içsel dürtülerinle oluşan her pişmanlık duygunu, affetme noktasında, bu zamana kadar, kendine yapılan yanlışlara rağmen, affettiklerin,
kendini affedebilmen kadar zor muydu?
Hayır!

Şimdi düşün! Yaşadığın hayatını, anlamlı ve kaygısız bir şekilde, sürdürebilmek adına, bilerek veya bilmeyerek, hata işleyen bir çocuğu affedip, ona sarıldığın gibi bilincine sarıl ve tekrarla..
Kendini affedemeyecek bir durumla karşılaştığında, kapalı bir zarfla gelen mektup gibi bilincini aç ve oku.
Unutma! Her yapılan yanlış, doğruya varmak içindir.

Bazen ne istediğini bilemez insan, aklı karışabilir..

 

zihin karışıklığı adana psikolog çukurova aile danışmanı

Aynı bir çocuğun oyuncak mağazasına girdiğinde, hayâllere dalıp, oradaki karakterlere ve mağazadaki her şeye, sahip olmak istediği gibi.
Ama biliriz ki, sahip olduğumuzda hayâllerimiz gerçekleşmiştir. Ardından başka bir hayâle dalar, gerçekleşen hayâlimizdeki zor anlarımızı unutur, yaşam yolculuğumuza devam ederiz..

Biliyorsun işte bak! O zaman nasıl ne istediğini bilmiyorsun ki! Nasıl aklını karıştırıp duygularını, hislerini yıpratabilirsin düşün!
Kurduğun her hayâl gerçekleşsin yada gerçekleşmesin, yeniden hayâllerin olacak. Hayallerini gerçekleştirmen için hafızanda büyük bir yer kaplayıp, ruhuna, zihnine, hislerine, duygularına ulaşıp, aklınla inancınla birlik olup yol alacak.

Bugünlere taşıdığın hayâllerin, sadece hayâl olsaydı, bilinçaltında bugüne kadar gelmezdi.
Biliyorsun ki, hayallerindeki her şey, seninle güzel ve anlamlı.

Çocuktun, yetişkin oldun. Sorumluluk aldın geliştin, geliştirdin. Yaşadığın dünyada ki, her oluşuma, duygularınla, beklentilerinle, bakış açınla, anlam kattın..

Şimdi, zamanını yönetme vakti geldi.
İSTE.. ANIMSA.. PLANLA.. UYGULA..

Biliyorsun. Zihin tarlana ne ekersen onu biçersin. O halde nasıl olurda, zehirli tohumları ayıklamadan güzel verimli bir tarlan olacağını düşünüyor sun ?
Kişisel gelişiminizde, kendinize ayırdığınız boş vaktinizin, düşünce kısmında, nasıl oluyor da; olumlu düşüncelerinizin yerini olumsuz düşünceler kaplıyor!

İhtiyaç duyduğun her şeye ulaşmak istediğinde, zihnin bunu gerçekleştirebilirken, ihtiyaç duymadığında, oluşan her ne varsa dikkatini çekmiyor.
Sır, gerçekten istediğin oluşumları, ihtiyaç duyduğunda gerçekleştirebilmen de gizli..
Düşün ki, arzu ettiğin, olmasını istediğin, çoğu şeyi ihtiyaç dahilinde elde ettin. Zihnini bu bağlam içinde sorgula. Öfken, kızgınlığın ihtiyaç duyduğun oluşumlara ulaşamamaktan mı ?
Yoksa ihtiyaç duymadığın halde, birileri tarafından ihtiyacınmış gibi dayatılmasından mı ?

Biliyorsun, bazen duygularımızın düşüncelerimizle birleşerek,
bir ip gibi düğümlendiğini düşündüğümüz zamanlarda, gördüğümüz bir asma yaprağı bile geçmişe döndürüp,
acı anıları yada çözemediğimiz bir durumu hatırlatır.

Kızdığındaki o yüksek enerjiyi biliyorsun!
İşte o enerjiyi, hayallerin de, arzu ettiğin oluşumlarda, bilinçli olarak, dingin bir ruh haliyle kullanabileceğini de biliyorsun..
DEĞERSİZLEŞTİRME.. DÖNÜŞTÜR..

Biliyorsun, hayat kendinle kaldığın yerden
devam ediyor. Bir şekilde düşüncelerin, bakış açına zenginliğini veriyor. Zaman aralığındaki, içtiğin kahvenin lezzetinde..

Zaman, içinde bulunduğu duruma göre ilerlerken, bakış açınla değerlendirdiğin her üzüntü ve sevinç, geride kalmakla ünlüdür. Bıraktığın yerden devam ederken, aklına her daim gelmesi gereken, tek bir şey var. Her ne yaşandıysa, o an yaşanması gerekiyordu ve yaşandı. Kalan izler kötü veya iyi ne fark eder ? Yaşanan olaylar sadece duygularınla var olur,
an’ larına eşlik eder.
Bil ki! Yaşadığın, her sınavdan geçtin yada kaldın diyelim, azalan çoğalan.. Şu anda hayatına eşlik eden her ne varsa,
nefes aldığın sürece anılaşıyor.
İzin ver anı’larına, geride kalması için. İyiye, güzele, yeniye ilerlerken, duygularınla, hislerinle, sezgilerinle hareket etmek isteyen bilincine..
Olduramadığın düşüncelerinle değil,
varolan sahip olduğun aklınla. Hiç durmadan akan, akış kuvvetini belirleyeceğin, iç huzurunla eşlik et..

İhtiyacın olanı biliyorsun..
Dışarıdan samimi bir gözle gerçekleşen durumlarında ki, farkedemediğini anlayan, vizyonunu, farkındalıklarını hissettirecek,
duygu durumunu paylaştığında, doğru bir şekilde anlayacak, yargılamadan yaklaşım gösterecek insan..

Ümit EKİCİ
Aile Danışmanı

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!