ALT ISLATMA

ALT ISLATMA NEDİR?

Çocuklardaki davranış problemlerinden en sık rastlananı olan “alt ıslatma (enuresis)” ; çocuğun idrar kontrolünü kazandığı süreçten sonra altını ıslatmaya devam etmesi ile tanımlanmaktadır.

Alt ıslatma sorunu genel olarak bakıldığında sık rastlanılan bir durumdur. Alt ıslatma durumunun büyük çoğunluğu gece meydana gelmektedir.

Alt ıslatma iki şekilde görülmektedir. “Birincil Enüresis” ve İkincil Enüresis diye adlandırılmaktadır. Birincil enüresis yani “Birincil alt ıslatma” kas kontrolünün zamanından geç gelişmesinden dolayı meydana gelmektedir. Bu durumda sabırlı olunmalıdır. Çocuk bir zaman sonra yaşıtları düzeyine erişecektir.

İkincil enüresis ise tuvalet eğitimi verilip çocukta kas kontrolü sağlandıktan sonra oluşan alt ıslatmadır. Bu durumda çocukta psikolojik bir gerileme söz konusu olmuş olabilir. İkincil enüresis çocuğun yaşadığı bazı ruhsal sıkıntılar sebebiyle genellikle meydana gelmektedir. Örneğin çocuğun bir kardeşinin olması, yeni bir eve taşınma veya çocuğun stres altında kalabileceği durumlar söz konusu olduğunda çocuklarda alt ıslatma görülebilir.

   * Ayrıca genetik faktör ve anne- baba tutumları da alt ıslatma sorununda mutlaka göz önüne alınmalıdır.      

ALT ISLATMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 • Alt ıslatma sorunu olan çocuklarda ilk önce organik bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Doktor tarafından yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda organik bir sebep görülmemiş ise ruhsal alanda sıkıntılarının giderilmesi için bir uzman yardımına başvurmak gerekir. Bu süreç içerisinde anne baba ve çocuk ile çalışılmalıdır.
 • Aile içerisinde yaşanan sorunlar varsa bu sorunlar giderilmelidir. Anne – baba tutumları konuşulmalı, çocuğu ruhsal olarak gerginleştiren tutumlar değiştirilmelidir.
 • Ayrıca “mesane eğitimi” denilen bir çalışma başlatılabilir. Mesane eğitiminde anne ve baba kontrol ederek, çocuğa belirli saatlerde idrar yapması alıştırılmaktadır. Böylece çocukta “mesane dolduğunda tuvalete gidip idrar yapılır” koşullanmasının oluşması amaçlanır.

ALT ISLATMA SORUNU OLAN AİLELERE ÖNERİLER

 • İlk başta organik bir sebebi olup olmadığını öğrenmek için bir doktora başvurun.
 • Çocuğunuza olan tutumlarınıza dikkat edin. Anne-baba tutumları çocuğunuzda olan bir takım davranış problemlerine zemin hazırlayabilir.
 • Çocuğunuza alt ıslatma sorunundan ötürü kızmayın, cezalandırmayın ve onu utandırmayın. Sözlerinize ona suçluluk hissettirmeyin. Çocuğunuzu anlamaya çalışın.
 • Alt ıslatma ile ilgili tutum ve davranışlarınızı değiştirin.
 • Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin.
 • Çocuğunuzun problemini göz ardı etmeyin. Mutlaka nedenlerini araştırın. Gerekirse bir uzmandan destek almalısınız.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

  PSİKOLOG YEKBUN OPAN

         Randevu için lütfen arayınız.

  0322 402 09 09

  0530 832 14 81

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!