ADANA’DA EN İYİ PSİKOLOG NASIL BULUNUR?

ADANA’DA PSİKOLOG SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Psikolojimizin bozulması günümüzde en zor rahatsızlıklardan biridir. Normal şartlarda midemiz ağrırsa dahiliye uzmanına, kolumuz kırıldığında ise ortopedi uzmanına gideriz. Peki psikolojimiz bozulduğunda, kendimizi ruhen iyi hissetmediğimizde ne yapmalıyız? Özellikle Adana ilinde Psikolog/Psikolojik Danışman ararken nelere dikkat etmeliyiz? Çevremizde çok fazla asıl mesleği psikolog, psikolojik danışman ya da aile danışmanı olmadığı halde bu meslekleri edinip insanlara umut veren insanlar mevcutken nelere dikkat ederek Adana’da en iyi psikoloğa ulaşabiliriz? Bu yazı sizlerin daha iyi şartlarda psikolojik destek alması için bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Bir psikoloğa ihtiyaç duyduğunuzda nerede, nasıl bulursunuz? Çoğu danışanımız Adana ilinde en iyi psikolog, Adana Psikolog şeklinde arama yaparak kurumlarımıza başvurmaktadır. Bu arama sonuçlarında dikkatli danışanlar başarıya odaklı ve daha önce giden danışanların yorumlarından bizlere gelirler. Bizler de profesyonelce onlara yardımcı oluruz. Peki bir psikolog seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

HER PSİKOLOG SİZE YARAR SAĞLAMAYABİLİR

Öncelikle seçim yaptığınız psikolog daha önce birçok kişiye yarar sağlamış olsa da size yarar sağlamayabilir çünkü psikoterapi için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır. Bunların en başında psikolog ile danışan arasında kurulması gereken terapötik ilişki gelmektedir. Terapötik ilişki, danışanın kendisini tehdit altında hissetmediği, kendisini rahatça açabildiği, seansta kendisini anlayabileceğini düşündüğünü danışman ile kurulan ilişki türüdür. Bu ilişki her psikolog ile rahatça kurulamayabilir. Bu sebeple Adana’da psikolog/ psikolojik danışman seçerken sizin için iyi bir psikolog olup olmayacağını bilemezsiniz.

GİDECEĞİNİZ PSİKOLOĞUN DİPLOMASINI VEYA SERTİFİKALARINI MUTLAKA SORUN

Yapabileceğiniz en iyi adımlardan birisi Adana’da psikoloğa gitmeden önce gideceğiniz psikoloğun diplomasını ve size terapi uygulayacağı alan hangisi ise o alan ile ilgili eğitimlerini sormanız olacaktır. Mutlaka gideceğiniz psikoloğun diplomasını sorun veya görmek isteyin. Gerekirse randevu almadan önce Psikolog ile telefonda görüşmeyi isteyin ve kendisine mezun olduğu bölümü sorun. Bunu yapmanızın temel nedeni çevremizde danışman olmadığı halde sizleri kolayca kandırabilecek çok fazla kişinin oluşudur.

SİZİN HANGİ HİZMET ALANINA İHTİYACINIZ VARSA O ALANDA HİZMET VEREN PSİKOLOĞA GİDİN

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise, hangi alanda psikolojik probleminiz varsa lütfen o alanda hizmet veren bir psikoloğa gidin. Cinsel sorunlarınız var ise cinsel terapiste, çocuğunuzla ilgili sorununuz varsa çocuk/ergen terapistine, aile ile ilgili probleminiz varsa lütfen aile danışmanına gidin. Bir psikolog bu alanlardan sadece biriyle veya birkaçıyla ilgileniyor olabilir. Böyle durumlarda lütfen gittiğiniz psikoloğun sizin danışmanlık aldığınız alandaki eğitimlerini ve sertifikalarını sorun, gerekirse görmek isteyin. Bunu yapmazsanız kolunuz kırıldığında ortopedi uzmanına gitmek yerine kalp damar cerrahına gitmiş gibi olabilirsiniz. Kırıklar ve kalp rahatsızlıkları nasıl birbirinden farklı tıp alanları ise cinsel terapi ve çocuk/ergen danışmanlığı da birbirinden farklı psikoloji alanlarıdır.

PSİKOPATOLOJİLERDE İLAÇ TEDAVİSİ VE PSİKOTERAPİ BİRLİKTE YÜRÜTÜLMELİDİR

Bazı psikolojik rahatsızlıklar sadece duygu durumu ile ilgili değil aynı zamanda beynimizdeki bazı maddeler ile ilgili olabilir. Bu rahatsızlıklara psikopatolojik rahatsızlıklar deriz. Psikopatolojik rahatsızlıklar büyük ölçüde ilaç tedavisi gerektiren rahatsızlıklardır. En iyi tedavi şekli ise ilaç ve psikoterapinin birlikte uygulandığı tedavi şeklidir. Bizler Adana ilinde Psikolog/Psikolojik Danışman olarak sizlere en iyi hizmeti sunmak için psikiyatristleriniz ile birlikte iş birliği içerisinde psikoterapi sürecini sağlıklı şekilde geçirmeyi görev edinmiş bulunmaktayız.

PSİKOLOĞUN KULLANDIĞI TERAPİ TÜRÜ SİZE UYGUN OLMALIDIR

Adana’da Psikolog/Psikolojik danışmanların hemen hepsi bir psikoterapi ekolü benimseyerek mesleğini devam ettirir. Sizin için en iyi terapi türünün ne olduğu terapiye başlanmadan belirlenemez. Danışanların hangi terapi türü ile daha hızlı çözüme kavuşacağı yine alanında uzman bir psikolog veya aile danışmanı ile tanışmasına bağlıdır. Bütüncül Psikoterapi, Bilişsel Davranışçı Psikoterapi, Psikoanalitik Psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi gibi alanlar bulunmaktadır. Bazı psikologlar sadece tek alanda uzmanlaşırken bazıları ise birden fazla terapi metodu kullanırlar. Birden fazla terapi metodunun kullanılmasına ise Eklektik Psikoterapi denilmektedir. Bizler sizin için en iyi terapi metodunu kullanarak Adana’da Psikolog, Psikolojik Danışmanlık hizmetini sürdürmekteyiz.

ÇOK PARA VERDİĞİNİZ DEĞİL ÇOK YARAR SAĞLAYAN EN İYİ PSİKOLOGTUR

Her gün onlarca insan psikolojik problemi olduğunu ileri sürer fakat bir türlü psikoloğa gidemez çünkü her psikoloğun belirlediği bir ücret vardır ve çoğu danışan bu ücretleri karşılayabilecek durumda değildir. İnsanlar genellikle en çok ücret isteyen psikoloğun en iyi psikolog olduğunu düşünürler. Fakat en iyi psikolog en çok ücret alan psikolog değildir. Psikologların ücret miktarları kliniğin yeri, ulaşım kolaylığı gibi başka birçok çevresel duruma bağlıdır. Bu sebeple ücretin yüksekliği sizi en iyi psikolog olduğu yönünde düşüncelere sevk etmemelidir.

KENDİSİNİ GELİŞTİRENİ TERCİH EDİN, ESKİ BİLGİLERİ KULLANANLARI DEĞİL

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, her insan biriciktir ve özeldir. Her gün dünya değişiyor, ülkemiz değişiyor dolayısıyla insanların alışkanlıkları, etkilendikleri durumlar değişkenlik gösteriyor. Çoğu insan genellikle alanda uzun yıllardır olan olgun, tecrübeli olduğunu düşündükleri psikologları tercih etmekte fakat bu durum çeşitli değişkenlere göre incelenmelidir. Bir psikolog uzun yıllardır bu mesleği yapıyor olabilir fakat alanı ile ilgili her gün değişen bilgileri takip edip kendisini güncellemiyor ise size 10 yıl önceki bir terapi metodunu uyguluyor olabilir. Bu durum sizin terapi sürecinizi uzatabilir daha da kötüsü uzun vadede de olsa size bir yarar sağlamıyor olabilir. Bu sebeple alanında olgun olmasına değil, genç bir psikolog da olsa kendisini ne kadar geliştirdiğine ve güncel gelişmeler ile bilgisini nasıl arttırdığına odaklanmanız gerekir. Her zaman okumak, yazmak, düşünmek gibi eylemleri gerektiren bir meslek dalı olmasından dolayı sizlere kendisini her zaman güncel tutan psikologlarımız ile Adana ilinde Psikolojik destek vermekteyiz.

Adana’da Psikolog/Psikolojik Danışman arıyorsanız ve hala karar veremediyseniz,

Randevu için, 0322 402 09 09,

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!