DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) günümüzde öğretmenler ve anne-babalar tarafından sıkça anılan bir bozukluk olmuştur. Hatta yaşına uygun davranmayan, derslerde ilgisiz olan biraz hareketli bir çocuğa bile hemen araştırılmadan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı bile koyulmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda bulunan problemlerin başında, kısa süren dikkat süresi, davranış problemleri, huzursuzluk hali gelmektedir. Çocuklarda bu belirtilerin olması anne-babaların ve öğretmenlerin dediklerine odaklanma konusunda sorunlara yol açar. Odaklanma probleminin bu kadar belirgin olması sosyal olarak dışlanmaya, kurallara uyum problemlerine ve okulda başarısızlığa sebep olur. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocuklarda ve ergenlerde çok yaygındır ve toplumun %2 ile %6’sını etkiler. Ayrıca erkek çocuklarında tanı koyulma sıklığı kız çocuklarına oranla 4 kat daha fazladır. Bunun en büyük sebeplerinden biri, kız çocuklarının davranışsal problemlere, agresif olmaya daha az eğilimli olmalarından ve iş birliğine daha yatkın olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN SEBEPLERİ

Genetik olarak bakılacak olursa bazı araştırmalar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan ebeveynlerin çocuklarının da Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olma olasılığının arttığını ifade etmektedir. Ayrıca vücutta bazı ağır metallerin birikmesinin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna benzer davranış problemlerine neden olduğu ileri sürülmektedir.

Henüz bilimsel olarak ispatlanmasa da paketli gıdalar ve içerisindeki katkı maddelerinin, gıda boyalarının, şekerin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna yol açtığı veya var olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu probleminin devam etmesine sebep olduğuna ilişkin açıklamalar mevcuttur.

BELİRTİLERİ

Genel olarak çalışma salonlarında veya ders yapılan alanlarda diğer herkes çalışmaya odaklanabilirken Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan kişiler sahip oldukları belirtileri sergilerler. Oyunun ya da dersin kurallarına uyum sağlayamazlar, sınıf arkadaşlarıyla ve oyun arkadaşlarıyla iyi geçinemezler.

Yukarıda bahsedildiği gibi kız çocuklar kendilerini gizleme konusunda erkeklere oranla daha başarılı olsalar da erkek çocuklarında görülen dikkat eksikliği ve dürtü kontrolündeki aksamalar kız çocuklarında da belirgin şekilde gözlenir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların anne babaları ve öğretmenleri sürekli onlara yapacaklarını hatırlatmak zorunda kalırlar. Fakat sonra kontrol ettiklerinde yine yapmadıklarını fark ederler. Dikkatsizlikten dolayı bu çocuklar çeşitli kazalara yatkın olurlar ve kendilerine zarar verirler.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna eşlik eden problemler incelendiğinde; en çok gözlemlenen iki problem, karşı çıkma/inatlaşma bozukluğu ve davranım bozukluğudur. Bunun dışında öğrenme bozukluğu da gözlenebilir. Tabiki bu sorunlar okul başarısını hatırı sayılır ölçüde etkileyecektir.

Ergenlik döneminde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sebebiyle gözlenen dikkat sorunları başarısızlığa ve düşük özgüvene sebep olabilir. Düşük özgüven ve başarısızlık yaptıkları her şeyden şüphe ve kaygı duymalarına yol açar.

TEDAVİSİ

Özel Çukurova Aile Danışma Merkezi olarak, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavisi için merkezimizde Neurosound ve Diko-Ges Terapi metotları kullanmaktayız. Her çocuk ve ergen için ayrı hazırlanan programlara devam eden çocuk/ergenlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri azalırken %65 ile %95 oranında akademik başarının arttığı gözlenmektedir.

 

Psikolog Nazlıcan Toklu

Çocuk Ergen Terapisti/Aile Danışmanı

Randevu İçin: 0322 402 09 09

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!