Verimli ve Planlı Çalışmak

düzenli ve verimli ders çalışma adana psikolog

Nasıl Verimli ve Planlı Çalışılır?

Hayatlarımızın çok uzun bir süresini okul dönemi oluşturur. Öğrencilik sıfatını uzun yıllar taşırız. Öğrencilik beraberinde bizlere sorumluluklar da yükler. Gerek aile gerek ise öğretmenler tarafından bazı istekler ve beklentiler bu dönemlerimizi zorlaştırabilmektedir. Bu beklentilerin ve isteklerin başını ders çalışma ve çalışılan bu derslerde başarı gösterme alır. Her ne kadar ebeveynler için ders çalışmak bir çocuğun en büyük işi ve onların gözünde bu iş kolay bir işmiş gibi görünse de çoğu zaman bir öğrencinin masanın başında istikrarlı ve sürekli oturması ve bu süreyi verimli geçirmesi oldukça zor olabilmektedir. Ders çalışabilmek kadar bu işi planlamak ve harcanan zamanın verimli geçirilmesi de bir o kadar önem taşımaktadır. Verimli ve planlı çalışmak başarıyı arttıran en önemli yapı taşlarıdır. Çukurova Aile Danışma Merkezindeki Psikologlarda öğrenci ve sınav danışmanlığı yapmaktadırlar.

verimli ders çalışma adana psikolog
Peki öğrenmelerimiz nasıl olur yani biz bir şeyleri ne yollarla öğreniriz?

Her bireyin kendine özgü öğrenme stilleri vardır. Bazılarının görsel hafızası daha iyiyken kimilerimizin ise işitsel uyaranları algılaması daha iyidir. Buradan da yola çıktığımızda anlayabiliriz ki herkesin en verimli çalışacağı teknik de farklı olacaktır. Bazıları verimli çalışmayı kalabalık ve arkadaşları ile birlikteyken sağlarken kimileri tek başına ya da kütüphane gibi sessiz ortamlarda sağlar. Bazıları müzik eşliğinde çalışarak verim alırken bazıları not çıkararak ve yazarak daha iyi öğrenme sağlayabilir. Birey kendi için uygun olanı deneyerek en iyi anlayacağı şekli test edip öğrenmeli ve buna yönelik çalışmalarını ilerletmelidir. Çalışmalarımı ve öğrenmelerimizi etkileyen bir başka değişken de çalışma süresidir. Çalışılacak süre de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerin bir konuyu ya da dersi öğrenme süresi daha kısayken bazılarımızın bu konuya ayıracağı süre daha uzun olabilir. Yani anlaşılacağı üzere önemli olan kişinin kendine en uygun öğrenme şeklini ve en verim alacağı sürede çalışmasıdır. Bu başarıyı da beraberinde getirebilecek bir ortam oluşturacaktır.

düzenli ve verimli ders çalışma teknikleriVerimli çalışmayı etkileyen faktörler nelerdir?

Verimli çalışmayı etkileyen konuları Adanadaki Psikologlarımız çalışmaktadır. Bahsini de geçirdiğimiz gibi zamanı doğru yönetebilme becerisi önemli bir faktördür. Zamanı doğru değerlendirememenin en önemli sebeplerinden başlıca olan üç faktör vardır. Bunlar kaygı ve ona eşlik eden başarısızlıkla sonuçlanma korkularıdır. Bir diğer etken ise kişinin mükemmeliyetçi bir tutuma sahip olması sayılabilir. Mükemmeliyetçilik; ayrıntıda boğulma ve yapılan işten memnun olmamaya sebebiyet verebilir bu durumda da tüm bunlar söz konusuyken çalışmanın süresi uzadıkça uzar ve bitişe ulaşmak zorlaşır. Mükemmelliyetçilik konularını Adanadaki Psikologlarımız egzersiz planlamaktadır.  Bir diğer madde dikkati toplayabilmek ve çalışılan konuya yoğunlaşabilmektir. Çünkü çalışmalarımızda dikkatimizi dağıtabilecek birçok etmen ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında kafamızı meşgul eden kişisel sorunlarımız, bedensel yorgunluklar, fiziksel hastalık, çalışma ortamının durumu bunlar içinde sayabileceğimiz birkaç sık rastlanan durumdur. Verimli çalışabilmek için dikkat dağıtan bu tür etmenleri en aza indirmemiz çok önem taşır ve gereklidir de. Son olarak da bir motivasyona sahip olmak ve kişinin neyi, niçin çalışması gerektiğini bilmesi de oldukça önemlidir. Dikkat konusunda Adanadaki Psikologlarımız etkili teknikler uygulamaktadır. Hedeflerimizin olması bizleri güdüler. Bu tip konularda bazen birey tek başına başa çıkma konusunda zorlanabilir. Özellikle kaygı, korkular ve mükemmeliyetçilikle birlikte yaşanan zorluklarla baş etmede zorlanan kişiler yardım alabilirler. Bu konularda Adana’da çalışmalar yapan kurumlardan biri de Çukurova Aile Danışma Merkezi ve kurumda çalışan psikologlardır. Burada uzmanlar ile birlikte bu konular üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Son bir başlık olarak sizler “Nasıl daha verimli çalışabilirsiniz?” bu konuya değinirsek bunları birkaç madde halinde sıralar isek:

  • Kişinin kendine bir hedef belirlemesi ve bu doğrultuda çalışmasının yardımı olacaktır.
  • Çalışmaya başlamadan önce kişinin kendini motive edeceği bir uğraş ile uğraşması.
  • Kitap okuma alışkanlığına önem vermesi ki bu anlama ve yorum becerisine çok katkı sağlayacaktır.
  • Beden olarak ve zihinsel açıdan dinlenmiş olarak derse ve ya yapacağı çalışmalara başlanmasını sayabiliriz.

Görüldüğü gibi verimli çalışmayı etkileyebilecek birçok değişken vardır. Sizler de bu konularda ki eksiklerinizi giderirseniz verim arttırabilir ve kendinize uygun bir düzen oluşturabilirsiniz. Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız Çukurova Aile Danışma Merkezi ve Psikologları sizlere yardımcı olabilir. Sizleri kurumumuza bekliyoruz.

 

Psikolojik Danışman
 Ayşe Aycan Uslu

Yorumlar (3)

Mehmet Mustafa Boşça

Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlıkk. Herkesin okuması, bilgilenmesi gereken bir konu ve siz de en açıklayıcı şekilde belirtmişsiniz her şeyi. Başarılar diliyorumm.

Harika bir çalışma olmuş herkesin bilmesi ve uygulaması gereken bilgiler elinize emeğinize sağlık

Harika bir çalışma olmuş herkesin bilmesi ve uygulaması gereken bilgiler elinize emeğinize sağlık

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!