İNSANLAR NEDEN EVLENİRLER?

evlilik - İNSANLAR NEDEN EVLENİRLER?

YAŞ ÖDEVLERİ

İnsanların hayatları boyunca her yaş döneminde yapması gerektiği düşünülen bazı görevler vardır. Bir çocuk okul çağı geldiğinden okula gider, üniversite çağı geldiğinde üniversiteye gider, evlenme zamanı gelince evlilik yapar ve peşinden çocuk zamanı gelir ve çocuk olur. Görüldüğü gibi evlilik kültürel inançlara, adet ve geleneklere göre bir yaş ödevidir. İnsanlar evlenme çağı geldiğinde bu görev için kolları sıvarlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar.

Bazen durum istenildiği gibi gitmeyebilir. Çünkü büyük bir sorun vardır. Kişi eşini gerçekten sevdiği, anlaşabildiği için mi evlenmiştir yoksa yaş ödevini yerine getirebilmek için mi?

ÇEVREDEN GELEN BASKILAR

Diğer yandan evlenme çağındaki bireylerde kişisel olarak artık evlenmeliyim düşüncesi yoksa bile aileden, komşulardan, arkadaşlardan doğrudan ya da dolaylı olarak artık evlen mesajı gelebilir.

YALNIZ KALMA KORKUSU

Başka bir neden ise bireylerdeki yalnız kalma telaşıdır. İnsanlar ömürlerinin sonuna kadar yalnız kalacaklarından korkup, uygun bir aday bulduklarında yeterince tanıyıp tanımadıklarına aldırmadan evlenmek için adımlar atarlar.

YAŞANTILAR VE KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

Evlenme nedenlerinden bir diğeri de kişilerin erken yaşantılarından getirdikleri yaşantılarına veya kişilik özelliklerine bağlı olarak düşük özgüvenli, içe kapanık yapıda olmasıdır. Hatta bazı durumlarda fiziksel olarak görüntülerinden hoşlanmayan, beden algısı problemi olan kişilerde de bu durum gözlemlenebilir. Böyle kişilik yapıları veya düşünceler kişilerin,  kendilerine biraz iyi davranan veya hoşlanan bireylere bağlanmalarını sağlayabilir. Hatta bu kişilere karşı bağlılık değil tam bir bağımlılık geliştirebilirler. Böyle bir evlilik eğer boşanma yoluna girerse bağımlılık geliştiren kişi boşanma sürecinde ve boşanma sonrasında duygusal olarak en çok yıpranan kişi olacaktır.

Evlilik süreci, üzerine çok konuşulması ve düşünülmesi gereken bir süreçtir. Aksine bireyler genellikle neden evleniyorum sorusunu iyice irdelemeden evlenirler. Bu sorunun cevabı iyi cevaplanmamışsa ve bahsi geçen sebepler yüzünden evlilik gerçekleşmişse evlilik içinde bazı sorunlara göz yummak ya da boşanmak zorunda kalabilirler. Bu sebeple evlilik öncesi danışmanlık almak çok önemlidir. Kurulacak evliliğin sağlıklı olmasına ve eğer varsa kişisel sorunların evlenmeden aşılmasına yardımcı olur.

 

Psikolog Nazlıcan Toklu

Cinsel Terapist/Aile Danışmanı

Randevu İçin: 0322 402 09 09

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!