VAJİNİSMUS İLE İLGİLİ 5 YANLIŞ İNANÇ

1. VAJİNİSMUS TAMAMIYLA SENİN KAFANDA!

Vajinismus cinsel ilişki girişimi sırasında vajinanın istemsiz sıkılığının olduğu bir durumdur. Sıkılık aslında vajinayı çevreleyen pelvik kasların istemsiz kasılmalarından kaynaklanır. Bu kaslar kafanızda değil, vajinanızdadır.

2. VAJİNİSMUS CİNSEL İSTİSMAR SONUCU OLUŞUR

Bir çok kadın herhangi bir istismar anısı olmamasına rağmen cinsel istismara uğradığını düşünür. Genellikle böyle anıları olduğunu ve bunu bastırdıklarını düşünürler. Vajinismus bir çok nedenden kaynaklanabilir ve bir çok kadın hayatlarında hiç bir şekilde istismar edilmemiştir.

3. VAJİNİSMUS KONUŞARAK TEDAVİ EDİLEBİLİR

Bir uzmanla konuşmak, vajinismusu aşma sürecinin çok önemli bir parçasıdır fakat tek başına bu kasların hakimiyetini sağlayamaz. Vajinismusun hem psikolojik hem de fiziksel olan kısımları ayrı ayrı ele alınmalı, verilen ödev ve görevler yerine getirilmelidir.

4. VAJİNİSMUS SADECE RAHATLAYARAK VEYA BİR ŞEYLER İÇEREK TEDAVİ EDİLEBİLİR

Henüz denenmiş ve vajinismusu tamamıyla çözen bir içecek, ilaç veya sakinleştirici yoktur. Pek çok vajinismuslu danışan daha önce denediği çözüm yolları olarak, alkol almaktan, sakinleştirici kullanmaktan veya geçici uyuşturucu etki yapan kremlerden bahseder. Fakat bunlar işe yaramaz, yarasa bile kısa süreli bir etkisi vardır.

5. VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ YOKTUR

Bu yanlış inançlar arasında en popüler olanıdır. Hatta daha ileri boyutta bazı kadınlar bir vajinaları olmadığını bile düşünürler. Vajinismus hayatınız boyunca sürecek bir durum olmak zorunda değildir. Tedavi edilebilir bir problemdir. Unutmayın, ne ilksiniz ne de son, ağrısız cinsel ilişki mümkün!

Psikolog Nazlıcan Toklu

Cinsel Terapist/Aile Danışmanı

Randevu İçin: 0322 402 09 09

bir yorum bırakın

× Bizimle İletişime Geçin!